Dlouhodobé venózní vstupy představují systémy, které umožňují aplikovat léky, nebo parenterálně podávanou výživu do centrální žíly po dobu mnoha měsíců až let. Na rozdíl od krátkodobých žilních vstupů (periferní kanyla a klasický centrální žilní katetr) jsou určeny nejenom pro hospitalizované nemocné, ale především pro dlouhodobou ambulantní péči. (J. Charvát, MedicalTribune 2013)
V praxi se jedná zejména o čím dál používanější periferně zaváděný centrální katétr (PICC), střednědobí katétr midline a venózní port. Tyto vstupy jsou umístovány do těla pacientů pro podávání jakýchkoli infuzních preparátů, včetně parenterální výživy. Jedná se zejména o pacienty geriatrické, prodělávající dlouhodobou např. onkologickou léčbu a jiné. Používání těchto vstupů vyžaduje specifickou ošetřovatelskou péči.
Dlouhodobé žilní vstupy při správném používání významným způsobem usnadňují život pacientům v jejich nelehké životní situaci.
Nabízíme komplexní teoretickou a praktickou přípravu, včetně nácviku ošetrování dlouhodobých žilních vstupů na sofistikovaném trenažéru.
Zaměření kurzu:
Ošetřovatelská péče o dlouhodobé venózní vstupy (midline, PICC, port) s důrazem na převazy a způsob aplikace do jednotlivých zařízení, postaveno přímo pro pracovníky domácí a hospicové péče
Obsah kurzu:
Teoretická část:
- Teorie a rozdělení dlouhodobých žilních vstupů
- Indikace pro použití
- Teorie ošetřovatelské péče o žilní vstupy
- Komplikace při používání žilních vstupů
Praktická část: (použití trenažéru)
- Ošetřovatelská péče o port (nápich, proplach, aplikace do portu)
- Ošetřovatelská péče o PICC (převazy, proplach, aplikace)
Časová dotace kurzu:
4 vyučovací hodiny
Počet účastníků kurzu:
dohodou – (minimálně 5, max 15)
Po absolvování kurzu každý obdrží certifikát s platností 2 roky.